08.08.08ට පෙර 1

හෙට දිනය අප සියළුදෙනාටම සුවීශේෂී දවසක්. ‍නෑ, මම මේ කියන්නේ ඔලිම්පික් ගැන නෙවෙයි. මම මේ කියන්න හැදුවේ හෙට දිනයේ සිට ලංකාවේ සිනමාහල් ආක්‍රමණයට සූදානමින් සිටින අබා චිත්‍රපටිය ගැනයි. ඔව්! හෙට ඔබ මෙතෙක් බලා සිටි අබා චිත්‍රපටිය දිවයින පුරා ප්‍රදර්ශනය ආරම්භ කරනවා. මාත් චිත්‍රපටිය බලන්න යන්නයි ඉන්නේ. බැලුවාට පස්සේ හොඳ නරක කියන්නම්. මේ චිත්‍රපටිය ගැන වැඩි විස්තර YuthMAX වෙබ් අඩවියේ වින්දන විශේෂාංගයෙන් ඔබට ලබා ගැනීමට හැකියි.

මා මගේ බ්ලොග් අඩවියේ පෙර සටහනක දක්වා ඇති පරිදි අබා, එසේත් නැතිනම් පණ්ඩුකාභය කුමරුගේ කතාව මහා වංශ කර්තෘ ගේ පට්ටපල් බොරුවක් කියලානේ කිව්වේ. මගේ අදහසත් ඒක තමයි. නමුත් චිත්‍රපටියක් වශයෙන් අපට මේ අබා චිත්‍රපටිය වැදගත් අන්තර්ජාතික සිනමාව ආක්‍රමණය කිරීමට සමත් හොඳ වාණිජ චිත්‍රපටි කලාවක ආරම්භයක් ලෙසයි මම නම් අබා චිත්‍රපටිය දකින්නේ. නමුත් දැන්ම ‍ඒ පිළිබඳව හරියටම කියන්න බෑ චිත්‍රපටිය සම්පූර්ණයෙන් බලනකන්. ඒත්, දැනට නරඹපු පූර්ව ප්‍රචාරක පටවලින් හා අබා චිත්‍රපටියේ ජායාරූප වලින් නම් චිත්‍රපටිය හොඳ එකක් කියලායි හිතන්නේ. ඒ කියන්නේ ලංකා ඉතිහාස කතාවේ පිටුවක් පෙරළීම කෙසේවෙතත්. මේ චිත්‍රපටිය සිංහල සිනමා වංශ කතාවේ නව පිටුවක් පෙරලනවා නියතයි කියලා තමයි මට නම් කියන්නට වෙන්නේ.

චිත්‍රපටි කතාව අස්සේ තව දෙයක් කියන්න තියෙනවා. ඒක තමයි මේ චිත්‍රපටියේ ගීතයක් නරඹනකොට මම දැක්කා අපේ පුරාණ යකඩ කර්මාන්තයේ දර්ශන වගයක්. ඒ කාලේ ලංකාවේ මිනිස්සු යකඩ හොයාගෙන ඒවායින් ආයුධ නිශ්පාදනය කරනකොටත් අපේ වර්තමාන මහා බලවතුන් සෙට් එක හිටියේ අමු නිරුවතින්, මස් පුච්චගෙන කාලා වනගත වෙලා. ඒත් දැන් බලනකොට? ඒ කාලේ ලෝක බලවත්තු මේ කාලේ වෙනකොට ඇඳුමින් නැතිවුනත් අනිත් හැම පැත්තෙන්ම අමු නිරුවතින් වගේනේ. ඇත්තටම එහෙම හිතෙන්නේ නැත්ද? අපි අපස්සට ගිහිල්ලානේ! යුරෝපා ජාතීන් අපිට වඩා සෑහෙන දුරක්, තාක්ෂණික අතින් ඉදිරියට ගිහිල්ලා. මේ සියල්ලම වුනේ නව දේශපාලනික චින්තන හරහා. ජාතික වාදය, සමාජ වාදය, ලිබරල් වාදය හා නට්සි/ෆැසිස්ට් වාද‍ය වගේ දේවල් එකට කාර්මික විප්ලවයන් එක්ක ගැටිලා මේ මුළු ලෝකය උඩු යටිකුරු කරා (හෝ වෙලා). ඉතින් මෙන්න මේකයි හැටි. අපි එකතැන වැඩවසම් ක්‍රමයත් එක්ක පල්වුනා ඒ අය පුනරුදයත් එක්ක ගොඩනැගුනා.

මේ පුනරුදය ගැනත් තියෙනවා හොඳ කතාවක්. පුරාණ ආසියාවේ අති විශාල චින්තන නිදහසක්, චින්තන ප්‍රබෝදයක් තිබුනා. විශේෂයෙන්ම බුදු දහම, කාන්තා නිදහස වගේ දේවල් වලට බුද්ධ කාලීනව ඉන්දියාවේදී නිදහස ලැබුනත්, ඉන්දියාවේ නැවතත් හින්දු ආගම නැගී සිටීමත් සමඟම ඒ නිදහස් චින්තනය, කාන්තා නිදහස, මානව අයිතිවාසිකම් වලට මුල් තැනක් ලැබුනු රටක් තමයි ලංකාව. මේ දේ කෙසේ හෝ වෙනස් වුනා. යුරෝපීය ජාතීන් වැඩවසම් ක්‍රමේ ඉඳලා නිදහස් චින්තනය, පුනරුදයට ඇතුල් වෙද්දී ආසියාවේ ජාතීන් බොහෝමයක්, (විශේෂයෙන්ම ශ්‍රී ලංකාව) ඒ තිබ්බ නිදහස් චින්තනයන් සියල්ලම අත ඇරලා වැඩවසම් ක්‍රමේකට ඇතුලත් වුනා හෝ ඇතුල් කරා.

මෙතැනින් ඇති වගේ. මදැයි අබා ගෙන් පටන් ඇරගෙන යු‍රෝපයෙත් සංචාරයක් ගිහිල්ලා නොවැ ආවේ!. පස්සේ වෙලාවක මේ ගැන වැඩි දුර කතා කරමුකෝ

One comment on “08.08.08ට පෙර

  1. Reply ප්‍රභාෂ්වර Aug 8,2008 10:50 am

    ඔව් ලංකාවේ තිර ගත වෙච්ච චිත්‍රපටවල හැටියට අපිට බෑ පූර්ව ප්‍රචාරනය දැකලා පූර්ණ නිගමනයකට එන්න.කියනවානේ පිටින් නියමයි යටින් බාලයිකියලා.ඒත් අබා නම් බොහෝ දුරට හොඳ වෙන්නත් පුළුවන්.

Leave a Reply

%d bloggers like this: